W dniu 26 października 2017 roku, w Sądzie Okręgowym w Kielcach odbyła się inscenizacja procesu karnego według staropolskiej procedury, wieńcząca obchody 100-lecia istnienia Sądu Okręgowego w Kielcach.

Autorem scenariusza procesu, opartego na autentycznych wydarzeniach okresu międzywojennego był SSO Jan Klocek, Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach.

Proces odegrali studenci Wydziału Prawa, Administracji i Zarządzania Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, którzy wcielili się w rolę uczestników postępowania sądowego.

Aktorzy zagrali w strojach z epoki udostępnionych przez Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Zainscenizowany proces dotyczył fałszerstwa polskich monet, w okresie międzywojennym. Na ławie oskarżonych zasiadło trzech mężczyzn, oskarżonych o podrabianie polskich monet i jedna kobieta – oskarżona o pomaganie im w procederze. W procesie uczestniczyło również trzech świadków oraz biegły sądowy „specjalizujący się w obróbce metali i odlewnictwie”.

Na widowni zasiedli zarówno studenci prawa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, jak również sędziowie, pracownicy Sądu Okręgowego w Kielcach, przedstawiciele korporacji prawniczych, reprezentanci regionalnych mediów.

Przeprowadzona przez „studentów-aktorów” inscenizacja rozprawy, według procedury sprzed ponad 80 lat z zachowaniem polskiej gwary i strojów z epoki stanowiła wierne odwzorowanie procesu, jaki odbył się w Sądzie Okręgowym w Kielcach w 1932 roku. Jednocześnie wyżej wymienione wydarzenie zakończyło obchody 100-lecia tutejszego Sądu.