Sąd Okręgowy w Kielcach po raz drugi weźmie udział w obchodach „Nocy Muzeów”, która odbędzie się w dniu 19 maja 2018 roku, w godzinach 18.00-22.00. Włączenie Sądu w inicjatywę ma na celu przybliżenie obywatelom instytucji Sądu i zaprezentowanie jej, jako przyjaznej i otwartej dla obywateli oraz podkreślenie historycznej wartości budynku.

            Na uczestników czeka wiele atrakcji, m. in. zwiedzanie budynku Sądu Okręgowego w Kielcach przy ul. Seminaryjskiej 12a oraz pokoju dla konwojowanych (tzw. „dołek”). Zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę prac artystycznych uczniów Zespołu Państwowych Szkół Plastycznych im. Józefa Szermentowskiego w Kielcach oraz strojów urzędowych sędziego, prawników z korporacji prawniczych, a także strojów osadzonych w Areszcie Śledczym. Nadto, zwiedzającym zostanie zaprezentowana wystawa archiwalnych zbiorów bibliotecznych, materiałów historycznych i kronika sądu.

            Program przewiduje również pokaz slajdów ze 100-lecia Sądu Okręgowego w Kielcach oraz krótką prezentację kar stosowanych na przełomie średniowiecza i czasów nowożytnych.

            Dodatkową atrakcją dla zwiedzających będzie możliwość wzięcia udziału w symulowanych rozprawach karnych, które odbędą się w godzinach: 19.00, 20.00, 21.00 i w rozprawach cywilnych, realizowanych w godzinach 18.30, 19.30, 20.30.

Nadto, przewidziane są prezentacje biegłych sądowych z listy Prezesa Sądu Okręgowego w Kielcach pt: „Sprawdź czy nadajesz się na wiarygodnego świadka”, „Medycyna sądowa i rekonstrukcja wypadków drogowych”.

Szczegółowy program obchodów zawiera poniższy załącznik.

 

 

SSO Ryszard Sadlik

Prezes Sądu Okręgowego w Kielcach