W dniu 13 czerwca 2018 roku, w Sądzie Okręgowym w Kielcach odbył się „Dzień Otwarty dla Uczniów Szkół Gimnazjalnych i Ponadgimnazjalnych”.

Do udziału w przedmiotowym wydarzeniu zaproszeni zostali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

Spotkanie otwarte, przy udziale Pani Doroty Skuzy, Kierownika Oddziału Administracyjnego Sądu Okręgowego w Kielcach, Pana kom. Jarosława Jedynaka, Funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach i Pani Izabeli Buszewicz, Prezesa Świętokrzyskiego Centrum Mediacji w Kielcach, mediatora z listy stałych mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Kielcach poprowadziła: SSO Monika Gądek-Tamborska, Rzecznik Prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach.

Pani Dorota Skuza, Kierownik Oddziału Administracyjnego Sądu Okręgowego w Kielcach zapoznała licealistów ze strukturą organizacyjną sądu oraz przedstawiła funkcjonowanie systemów informatycznych wspierających działanie sądownictwa powszechnego tj.: Portalu Orzeczeń, Portalu Informacyjnego, E-protokołu.

Zaproszeni prelegenci omówili kwestie związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem młodzieży, wskazali na problematykę przestępczości nieletnich i konsekwencji prawnych wynikających z popełnienia czynu karalnego, czy przejawów demoralizacji. Nadto, zapoznali uczniów z mediacją, jako alternatywną metodą rozwiązywania sporów.

Prowadząca spotkanie SSO Monika Gądek-Tamborska zaprosiła uczniów do udziału w symulowanej rozprawie cywilnej, podczas której licealiści mogli wcielić się w uczestników postępowania sądowego.

Kolejne spotkanie dla młodzieży zaplanowane zostało na 19 września 2018 roku.

 

Prezes Sądu Okręgowego w Kielcach